GRAINGER 21125S075-C2 Bar Grating Smooth 36 Inch Width x 0.75 Inch Height
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€107.45 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Bar Grating |
| Bar Spacing | 4" |
| Bar Thickness (in.) | 0.125" |
| Bearing Bar Spacing | 1 3/16" |
| Bearing Bar Thickness | 1/8" |
| Cross Bar Spacing | 4" |
| For Use Outdoors | Yes |
| Grating Finish | Plain |
| Height | 3/4" |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | A1011 |
| Overall Height | 3/4" |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Rectangular Grating |
| Span | 24" |
| Surface | Smooth |
| Top Surface | Smooth |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.4 |
| Ship height (cm) | 15.24 |
| Ship length (cm) | 66.04 |
| Ship width (cm) | 96.52 |
Product Variants
| Product | Model | Height | Bar Thickness (in.) | Span | Material | Bar Spacing | Finish | Surface | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
22188S200-B6 | 1" | 0.188" | 72" | Carbon Steel | 4" | Galvanized | Smooth | €715.33 | |
![]() |
20188S200-B2 | 1" | 0.188" | - | Carbon Steel | - | - | Smooth | €211.54 | |
![]() |
21250S100-C10 | 2" | 1/4" | - | Carbon Steel | - | - | Smooth | €1,256.51 | |
![]() |
21188S150-B6 | 1 1/2" | 0.188" | - | Carbon Steel | - | - | Smooth | €454.50 | |
![]() |
21188S125-7-B2 | 1 1/4" | 0.188" | - | Carbon Steel | 4" | - | Smooth | €314.01 | |
![]() |
22188S100-C12 | 1" | 0.188" | 144" | Carbon Steel | 4" | Galvanized | Smooth | €1,418.12 | |
![]() |
22188S200-B2 | 2" | 0.188" | - | Carbon Steel | 4" | Galvanized | Smooth | €244.39 |
Explore Products
- T&S BL-5750-01 Lab Vertical Mixing Faucet, 9 Inch Lab Nozzle, 4-Arm Handle
- APPROVED VENDOR H2612HA Drill Bushing Type H Drill Size 6.1mm
- SIOUX CHIEF 118-02 Handle Screw
- MI-T-M 25-0015 O-Ring, Rubber, 1 3/8 Inch Overall Dia
- HOFFMAN A84XM4018FTCG 25678 Disconnect Enclosure, 84.12 x 40.25 x 18.12 Inch Size, Gray, Steel
- TB WOODS 8VX1000 Narrow V-Belt, Ethylene, 8VX Belt Type, 100 inch Length, 1 Rib
- ECEF 75014.5 Morse Taper Drill, 14,50mm Diameter, Black and Bright Finish
- SMC VALVES CDQSB20-10DM Compact Cylinder, 20 mm Size, Double Acting Auto Switcher
Explore More
- KEYSHAFT
- Oil Air and Fuel Filters
- Tool Blanks
- Open End Wrench Sets
- Landscape and Bow Rakes
- Surface Testers
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Imperial, Standard
- DICKSON 4 Inch Temperature Chart Recorders
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 38 x 19 mm
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, LDPE, 1000 ml Capacity
- COOPER B-LINE B166-46 Series Four Hole Splice Clevis Assemblies
- APOLLO VALVES 77-200 Series Full Port Solder Bronze Ball Valves
- SPEARS VALVES PVC Premium Electric Actuated Standard Butterfly Valves, EPDM
- MERIT BRASS 1606 Straight Pipe Tees
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Enclosed Slanted Shelf Carts With Bins
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 21125S075-C2 Bar Grating Smooth 36 Inch Width x 0.75 Inch Height
€113.11 /unit
