GRAINGER 2074_60_0 Stainless Steel Rod 416, 3 Inch Outside Dia, 5 Ft Overall Length
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€790.42 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 365 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Grade | Grade 416 |
| Heat Treatable | Yes |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 5 ft. |
| Material | Stainless Steel |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 3" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 82 |
| Shape | Rod |
| Tensile Strength | 75000 psi |
| Yield Strength | 40030 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 54.77 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Tensile Strength | Grade | Heat Treatable | Fabrication | Rockwell Hardness | Brinell Hardness | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20603_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,117.71 | |
| 20603_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €986.22 | |
| 20603_36_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,319.93 | |
| 20603_48_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,700.56 | |
| 20603_72_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €2,451.46 | |
| 20601_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €952.01 | |
| 20601_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €1,107.09 |
Explore Products
- HARRINGTON SEQ001SD-10 Electric Chain Hoist, 250 Lb Load Capacity, 2 Speeds, 115 Volt, 56/9.3 Fpm, 0.67 Hp, H4
- SLOAN 3860354
- AIR HANDLER 2DXD5 Link Air Filter, 25 Inch Nominal H, 25 Inch Section W, 2 Sections, 50 Inch Link Filter W, 3 Ply
- ADAPT-ALL 9240-0604 Hydraulic Hose Adapter, 3/8 x 1/4 Inch Fitting Size, Male x Female, JIC x BSPP
- APPLETON ELECTRIC CAP751971
- DIXON E3F3 Straight Through Interchange Plug, NPTF Thread, 3/8 Inch Thread, Steel
- TECHNIKS 84063-3/16 Collet, Round Face, 3/16 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Boltless Shelving Accessories
- Carboys and Jerricans
- Sliding Door Locks
- Laboratory Scoops Scrapers and Spoons
- Rope Guides
- MECHANIX Carbon X Level 10 Heat Resistant Gloves
- MECHANIX The Original Multicam Tactical Gloves
- CONDOR Leather Palm Knit Glove, Cowhide, ANSI Cut Level A3
- BURNDY GIE-G Type Ground Connectors
- GLOBE SCIENTIFIC Tri-Corner Beakers
- ELKAY PLASTICS Stretch Wrap Black/red 500 Feet L 5 Inch
- CARLISLE FOODSERVICE PRODUCTS Pom Tongs
- BALDOR / DODGE SC, Tapped-Base Pillow Block, Ball Bearings
- GRAINGER Straight Flute Drill Bit Sets
- WHEATON PETG Media Bottles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 2074_60_0 Stainless Steel Rod 416, 3 Inch Outside Dia, 5 Ft Overall Length
€832.02 /unit

