FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 23 |
| Grade | Grade 1100 |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 1100 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 24" |
| Shape | Sheet |
| Shape Type | Sheet |
| Standards | Astm B209 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | H14 |
| Tensile Strength | 13000 psi |
| Thickness | 0.09" |
| Thickness Tolerance | -0.001" to +0.001" |
| Width | 24" |
| Width Tolerance | 0" to +0.125" |
| Yield Strength | 4930 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.46 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Tensile Strength | Brinell Hardness | Yield Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Temper | Mechanical Finish | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
20733_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 0.09" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €32.15 | |
![]() |
7128_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.063" | Rockwell B17 | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €14.13 | |
![]() |
8025_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 0.032" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €14.13 | |
![]() |
7125_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.032" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €9.14 | |
![]() |
7126_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 1/25" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €12.25 | |
![]() |
20731_12_12 | 13000 psi | Brinell 23 | 4930 psi | 1/25" | - | H14 | Mill | 0" to +0.125" | €15.05 | |
![]() |
7127_12_12 | 33000 psi | 60 | 28000 psi | 0.05" | - | H32 | Mill | 0" to +0.125" | €15.05 |
Explore Products
- RULAND MANUFACTURING ENSP30-5-SS 5/16 Inch Thin Line Shaft Collar, 303 SS, Two-Piece Clamp Style, 1.181 Inch OD, 0.315 Inch Wd.
- BUSSMANN F16BR250V40AS Specialty Fuse
- MORSE CUTTING TOOLS 34600 Spiral Flute, ‎1/4-20 Nc Size, 3 Flute, H7 Semi-Bottom
- LENOX TOOLS 1793142 Band Saw Blade, 2 Inch Blade Width, 21 Feet 8 Inch Size, 0.05 Inch Blade Thickness
- GRAINGER BULK-RS-NUS50-54 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inchness, 50A
- HARRINGTON SEQG003SD-10 Electric Chain Hoist, 500 Lb Load Capacity, 2 Speeds, 115 Volt, 33/5.5 Fpm, 0.67 Hp, H4
- ADAPT-ALL 9019-06-S12-20 Straight Adapter, Male 0.375 BSPP x Female 20mm Metric, Carbon Steel, Dual Purpose
- ECONOLINE 410462-C Plugger Cap For Wd Cabinets
Explore More
- KEYSHAFT
- Incandescent Lamps and Bulbs
- Round Belts
- Drill Press Guards
- Tire Spreaders
- Motor Control Accessories
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Acetal White
- KEO Long Series Combined Drills And Countersinks, 60 Degrees Countersink Angle, Solid Carbide
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 25 mm Glass Culture Tubes
- ANVIL 69H Series Trapeze Pipe Hangers
- TENNSCO LAF Series Filler Panel
- COOPER B-LINE Metric Thread Spring Nuts
- BERNER Standard Air Curtains
- BURNDY GK Type Ground Connectors
- SLOAN Sloan 180 Exposed Sensor Hardwired Urinal Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 20733_24_36 Aluminum Sheet, 36 Inch Overall Length, +/-0.001 Inch Tolerence
€186.06 /unit


