GRAINGER 2072_60_0 Stainless Steel Rod 416, 2 3/4 Inch Outside Dia, 5 Ft Overall Length
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€954.03 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 365 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Grade | Grade 416 |
| Heat Treatable | Yes |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 5 ft. |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 416 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 2 3/4" |
| Overall Length | 5 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell 82 |
| Shape | Rod |
| Standards | Astm A582 |
| Tensile Strength | 75000 psi |
| Yield Strength | 40030 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 46.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Tensile Strength | Grade | Heat Treatable | Fabrication | Rockwell Hardness | Brinell Hardness | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20603_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,117.71 | |
| 20603_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €986.22 | |
| 20603_36_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,319.93 | |
| 20603_48_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,700.56 | |
| 20603_72_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €2,451.46 | |
| 20601_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €952.01 | |
| 20601_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €1,107.09 |
Explore Products
- HUB CITY 0270-08639 Worm Reducer, 2.765 Hp, 1.125 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
- EATON N48M28B4516CULS45 Nonlinear Ventilated Transformer, 60 Hz, 45 KVA, 480 DeltaV, 3-Phase, 208Y/120 VAC
- HALLOWELL U3282-1MR Black Tie Locker Black /Red Unassembled
- DIVERSITECH D908
- MILWAUKEE VALVE UPBA-100LDA 100 Ball Valve, Low Lead Bronze, 2 Piece, Standard Port, 1 Inch Valve Size
- GENERAL ELECTRIC TE100S Circuit Breaker Enclosure Ted 100 Amp 600vac 3p
- REGAL 090367PS Thread Plug Gage, #5-40 UNC, Double End With Handle 3B, Bright
- ECEF 81005 Countersink, 5,3mm Diameter, 90 Deg., High Speed Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Vacuum Cleaner Hoses
- Timed Electric Auto Drain Valves
- Air Chain Hoists
- Surface Testers
- Plastic Discs And Rods
- LOC-LINE Bspt Connector
- DWYER INSTRUMENTS 629C Series Wet/Wet Differential Pressure Transmitters
- BAYCO PRODUCTS Self Retracting Cord Reels
- RUD CHAIN VCGH-G Bolt On Excavator Hooks
- MUELLER INDUSTRIES 722G Ductile Iron Triple Duty Control Check Valves
- T&S Glass Fillers
- EATON 10250T Series Boots
- WEG Air Compressor Motor
- TORNADO Vacuums
- MERIT BRASS XNL111 Straight Pipe Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 2072_60_0 Stainless Steel Rod 416, 2 3/4 Inch Outside Dia, 5 Ft Overall Length
€1,004.25 /unit

