FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Corner Radius End Mill |
| Corner Radius | 0.09" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 1" |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Application | Finishing, Roughing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Corner Radius |
| End Type | Single End |
| Finish | Tin |
| Finish - Machining | Tin |
| Grade | General Purpose |
| Helix Angle | 30° |
| List Number | 206 |
| Material | Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | General Purpose |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Milling Dia. | 1/2" |
| Neck Dia. | 0" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Flutes | 4 |
| Overall Length | 3" |
| Primary Material Application | Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, P |
| Shank Dia. | 1/2" |
| Shank Type | Straight |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Single End/double End | Single End |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Number Of Flutes | List Number | Overall Length | Finish | Shank Dia. | Milling Dia. | Corner Radius | Length Of Cut | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 204-603480 | 2 | 204 | 4" | Bright, Uncoated | 1" | 1" | 0.06" | - | €377.46 | |
| 204-603474 | 2 | 204 | 4" | - | 1" | 1" | 0.045" | - | €377.46 | |
| 204-603471 | 2 | 204 | 4" | Aluminum Titanium Nitride | 1" | 1" | 0.03" | - | €425.97 | |
| 204-603492 | 2 | 204 | 4" | Bright, Uncoated | 1" | 1" | 1/8" | - | €377.46 | |
| 204-603483 | 2 | 204 | 4" | Aluminum Titanium Nitride | 1" | 1" | 0.06" | - | €425.97 | |
| 204-603459 | 2 | 204 | 4" | Aluminum Titanium Nitride | 1" | 1" | - | - | €425.97 | |
| 204-603501 | 2 | 204 | 4" | Aluminum Titanium Nitride | 1" | 1" | 0.19" | - | €425.97 |
Explore Products
- MILLER - WELDCRAFT 105Z45 Nozzle Lava #7 (7/16 In)
- ADVANTECH PB8HX Pan Brass 8 Inch Half Height Extended Rim
- 80/20 30-3030 30 x 30 mm T Slotted Extrusion
- SPEC E05000695000S Extension Spring, Stainless Steel, 5 Inch Overall Length, Full Twist Loops
- SMC VALVES AF60-N10D-8Z-A Filter, 1 Port Size
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL8262WSA Surge Suppression Receptacle, Duplex, 15A, 125V, White
- LENOX TOOLS 81665D2B72400 Band Saw Blade Bimetal 1/2 Inch Width
- REGAL 008213AS33 Spiral Flute Tap, #8-32 Size, H3 Limit, 3 Flutes, Bottom With Nitride
Explore More
- KEYSHAFT
- Absorbent Pads
- Downdraft Tables
- Tailgate Spreader Accessories
- Boiler Feed Valves
- Carbon Steel Ball Stock
- CONDOR Goatskin Leather Tan Driver Gloves
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Blue
- ANVIL AS520 Series Channels, Solid
- APEX-TOOLS Torq-Set ACR Power Bit
- HOFFMAN Type 4X Continous Hinge With Clamp Wall Mount Enclosures
- LEESON Condenser Fan/Heat Pump Motors, PSC, Open Air Over, Thru-Bolt, Shaft Up or Horizonal
- STANLEY Hammers
- PARKER A-LOK M1SC Series Tube-To-O-Ring Seal Male Connectors to SAE Straight Thread
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 206-603040 Corner Radius End Mill, Tin Finish, 4 Flutes, 1/2 Inch Milling Dia, 1 Inch Length Of Cut
€90.25 /unit


