FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Corner Radius End Mill |
| Corner Radius | 0.09" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 1" |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Corner Radius |
| End Type | Single End |
| Finish | Tin |
| Finish - Machining | Tin |
| Grade | General Purpose |
| List Number | 206 |
| Material | Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | General Purpose |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Milling Dia. | 3/8" |
| Neck Dia. | 0" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Flutes | 4 |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Primary Material Application | Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, P |
| Shank Dia. | 3/8" |
| Shank Type | Straight |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Single End/double End | Single End |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.06 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Number Of Flutes | List Number | Overall Length | Finish | Shank Dia. | Milling Dia. | Corner Radius | Length Of Cut | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 204-603480 | 2 | 204 | 4" | Bright, Uncoated | 1" | 1" | 0.06" | - | €377.46 | |
| 204-603474 | 2 | 204 | 4" | - | 1" | 1" | 0.045" | - | €377.46 | |
| 204-603471 | 2 | 204 | 4" | Aluminum Titanium Nitride | 1" | 1" | 0.03" | - | €425.97 | |
| 204-603492 | 2 | 204 | 4" | Bright, Uncoated | 1" | 1" | 1/8" | - | €377.46 | |
| 204-603483 | 2 | 204 | 4" | Aluminum Titanium Nitride | 1" | 1" | 0.06" | - | €425.97 | |
| 204-603459 | 2 | 204 | 4" | Aluminum Titanium Nitride | 1" | 1" | - | - | €425.97 | |
| 204-603501 | 2 | 204 | 4" | Aluminum Titanium Nitride | 1" | 1" | 0.19" | - | €425.97 |
Explore Products
- EATON M22S-WRS3-MS6 Modular Key-Operated Selector Switch, Key Removable Left/Right/Center, Black Bezel, Ms6
- COTTERMAN 1008R1824A2E10B4AC1P6 Rolling Ladder, 80 Inch Platform Height, 10 Inch Platform Dp, 16 Inch Platform Width
- WESTWARD 1MKR9 Tape Measure, Inch, Nonmagnetic Single Hook Tip, Chromed Plastic, 25 Ft. Size, Greater than 24 ft
- DORIAN ER16-STIMC-0125
- UNITHERM THSL1048 Pipe Insulation Wrap, Diameter Range 0 - 2 Inch, Size 10 x 48 Inch
- REER MZ-T4P Muting Bracket Pair, T-Type, Sender/Receiver Pair, 4 Parallel Beams, Two Way
- KEO 55562 Countersink 6 Flutes 100 Degree 1/4 Cobalt
Explore More
- KEYSHAFT
- British and IEC Fuses
- Lighting Control System Components
- Pool Light Junction Boxes
- Voice Data Wiring Block Accessories
- Temperature Controlled Rooms
- VIEGA PROPRESS 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, Press x Press
- HELICOIL Complete Gages, Metric Fine, 4H5H
- GEMTOR Pompier Ladder/Escape Belts
- SALISBURY LPG4S Series Domestic Goatskin Gloves
- STREAMLIGHT Handheld Flashlight, LED
- SPEARS VALVES PVC True Union Industrial Horizontal 3-Way Full Port Ball Valves, Flanged, FKM
- APPLETON ELECTRIC Conduit Outlet Boxes
- JUSTRITE QuickBerm Series Containment Berms
- REIKU Rotary Base Flanges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 206-602857 Corner Radius End Mill, Tin Finish, 4 Flutes, 3/8 Inch Milling Dia, 1 Inch Length Of Cut
€53.43 /unit


