FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 352 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Grade | Grade 17-4 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 6" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 17-4 |
| Mechanical Finish | Unpolished |
| Overall Length | 6" |
| Overall Width | 1 3/4" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 36 |
| Standards | Ams 5643, Astm A564, Astm F899 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 190000 psi |
| Thickness | 1" |
| Thickness Tolerance | -0.02" to +0.02" |
| Width | 1 3/4" |
| Width Tolerance | -0.031" to +0.031" |
| Yield Strength | 170000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.71 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- MEM CO X10-SS Barb Fitting, 303 Stainless Steel X Barbed
- APPLETON ELECTRIC KPCL1575G125 Light Fixture, 150W
- SPEC C02100182000M Compression Spring, 1.2 lbs/In Stiffness Rate, 1.5 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- EATON SVX015A1-4A1B1B2B8B9 Adjustable Frequency Drive, 15HP, NEMA Type 1, 1 ext, 1 RO, 5 DI, FR5
- GRAINGER BULK-PS-PTFE-954 Rectangle Stock, 2 Inch Plastic Thick, 6 Inch Width X 24 Inch Length, White, Opaque
- EATON CB2533T120480GAX6 Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 2500A, 120V, Top Feed, Three-Wire, 480V, 3-Pole
- KERN AND SOHN ORA 4RR Analog Refractometer, 1.440 nD to 1.520 nD Range, 0.001 nD Division
Explore More
- KEYSHAFT
- PEX Fittings
- Fuel Transfer Pump Accessories
- High Bay Fluorescent Fixtures
- Linear Guide Rail and Slide Assemblies
- Vibratory Feeders
- DESTACO Position Sensor Tie Rod Mount
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Fully Coated
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU420 Gas Springs
- YELLOW JACKET PLUS II Hoses With Compact Ball Valve End, Pack of 3
- STANLEY Tool Chest
- VIKAN Narrow Hand Brush
- GORLITZ Little Rooter Sink Cleaning Machines
- ANSELL 97-012 Activarmr High Visibility Multipurpose Gloves
- UNIWELD Cap’n Hook Outfits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 20587_6_0 Stainless Steel Flat Bar, 17-4, 1 Inch Thick1 3/4 Inch X 6 Inch Size, Hot Rolled, Annealed
€84.65 /unit




