FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 352 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Grade | Grade 17-4 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 6 ft. |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 17-4 |
| Mechanical Finish | Unpolished |
| Overall Length | 6 ft. |
| Overall Width | 2" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 36 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Ams 5643, Astm A564, Astm F899 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 190000 psi |
| Thickness | 5/8" |
| Thickness Tolerance | -0.02" to +0.02" |
| Width | 2" |
| Width Tolerance | -0.031" to +0.031" |
| Yield Strength | 170000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.94 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- MONOPRICE 12756 Cat5E Ethernet Bulk Cable, Solid, 350Mhz
- VOLKEL 16991 GO Ring Gauge, DIN ISO 1502, Mf 45 x 3.0 Size
- DORIAN MRGOL20-6E
- PARKER R26E63M Refrigeration Solenoid Valve 650 Psi Odf
- APPROVED VENDOR U04104.037.0400 Hex Head Cap Screw, 3/8 In - 16 Thread Size, Steel, 4 In Lg., 15/64 In Head Ht., Gr. 8
- SLOAN 3918216 ROYAL 601-3.5-12-3/4-LDIM Water Closet Flushometer, Manual, 3.5 gpf, RB Finish, Rear Spud, Single Flush
- HAMILTON S-SEC-13FST Swivel Caster, 10 Inch Wheel Dia, 3 Inch Wheel Face
- TITAN FASTENERS LAA156064TAAB
Explore More
- KEYSHAFT
- Stainless Steel Pipe
- Air Finishing Sanders
- Mobile Work Tables
- USB Cables
- Pneumatically Actuated Butterfly Valves
- REVCOR Blade Fan 18 Inch
- LOC-LINE Y Fittings
- AKRO-MILS 30178 Shelf Bins
- LOC-LINE Element Clamps With Screws
- EDWARDS SIGNALING Sound Beacons
- COOPER B-LINE B285 Series Channel End Caps
- EATON 2022 Series Straight Adapters
- JUSTRITE Make-A-Berm Straight Sections
- GROVE GEAR NH Series, BMQ-R Style, 824 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 20576_72_0 Stainless Steel Flat Bar, 17-4, 0.625 Inch Thick, 2 Inch X 6 Ft Size, Hot Rolled, Annealed
€501.44 /unit



