FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 352 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Grade | Grade 17-4 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 6 ft. |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Mechanical Finish | Unpolished |
| Rockwell Hardness | Rockwell 36 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Tensile Strength | 190000 psi |
| Thickness | 1/2" |
| Thickness Tolerance | -0.016" to +0.016" |
| Width | 1 1/4" |
| Width Tolerance | -0.031" to +0.031" |
| Yield Strength | 170000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.97 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €74.28 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €27.25 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €79.17 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €145.08 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €26.38 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €47.33 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €65.98 |
Explore Products
- CHASE DOORS 3084RCGR Swinging Door 7 x 2.5 Feet Cloud Gray
- BROWNING 1174739 D60Q28 Roller Chain Sprocket, Steel, Double Strand Type 12, 3/4 to 2-11/16 in Bore Dia, 7.106 in OD, 60 Chain Size, 28 Teeth, 6.699 in Pitch Dia
- VIEGA PROPRESS 79430 Adapter Low Lead Bronze Ftg x Fnpt
- APOLLO VALVES 36LF307G2 PRGL112SLF Pressure Reducing Valve, 1-1/2 Inch Size, Bronze
- AETNA BEARING A3537-3 Clutch Release Bearing, 3.546 Inch Outside Dia., 0.75 Inch Height
- MAXI-LIFT CCLP12X8 P G Low Profile Elevator Bucket, 12 9/16 Inch Length, 6 3/4 Inch Depth, Polyethylene, Gray
- TEADIT CGR1580.116.212.150 Ring Cut Gasket, Tealon 1580, 1/16 Inch Thickness, 2-1/2 Inch Size, 150# Class
Explore More
- KEYSHAFT
- Meal Delivery Carts
- MIG Gun Consumables
- Heating Cable Accessories
- Security Identification Supplies
- Glove Box Gloves
- REVCOR Propeller, 24 inch
- ANSELL Natural Rubber Gloves
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Black
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Nitrile, Palm Dipped, 13 Gauge Thick
- BAYCO PRODUCTS Self Retracting Cord Reels
- FERVI Air Orbit Sander
- STA-KON Pipe Straps
- VESTIL AWR Series Aluminium Walk Ramps
- BRENNAN INDUSTRIES Unions
- SANDPIPER Spool Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 20568_72_0 Stainless Steel Flat Bar, 17-4, 0.5 Inch Thick, 1 1/4 Inch X 6 Ft Size, Hot Rolled
€251.16 /unit




