FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 352 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Grade | Grade 17-4 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 12" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 17-4 |
| Mechanical Finish | Unpolished |
| Overall Length | 12" |
| Overall Width | 1" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 36 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Ams 5643, Astm A564, Astm F899 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 190000 psi |
| Thickness | 3/8" |
| Thickness Tolerance | -0.016" to +0.016" |
| Width | 1" |
| Width Tolerance | -0.015" to +0.015" |
| Yield Strength | 170000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.59 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 91520 Screw Machine Drill, 2.7Mm Size, Tin
- MYTON INDUSTRIES 4LMC3 Container 7 Cu.-ft. 550 Lbs. Blue
- GRAINGER 17R.75-12 Carbon Steel Rod, 3/4 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
- MARTIN SPROCKET 12A34 Sprocket, 12B-1 Chain, 34 Teeth, 206.463 mm Pitch Dia., 218.210 mm O.D., Steel
- 80/20 40-4316 40 S 4 Hole 15 Degree Angle Flat Plate
- BOSTON GEAR 074102-015-00000
- TITAN FASTENERS ASX11
- AMETEK LAMB 551533000 IV103AL72 Variable Frequency Drive, 460/3, 0.75 To 1.0 HP
Explore More
- KEYSHAFT
- Multiprocess Welders
- Kitchen and Wet Area Mats
- Signal Conditioner
- Air Guns
- Fire Extinguisher Cabinets
- OIL SAFE Shut-Off Valve Ball Knobs
- DESTACO 334-R Series Pull Action Latch Clamps
- VIBCO BB Series Pneumatic Ball Vibrators
- ANVIL AS520BTB Series Welded Channels
- COMPX NATIONAL File Cabinet Lock Key
- PARKER Sight Glass
- SPEEDAIRE Cylinder Mounting Hardwares
- SMC VALVES Port Solenoid Valve
- SNAP-TITE EA Series Nipples
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 20562_12_0 Stainless Steel Flat Bar, 17-4, 0.375 Inch Thick, 1 Inch X 12 Inch Size, Hot Rolled
€34.76 /unit




