GRAINGER 18S1.25-24 Carbon Steel Square Bar, 1.25 Inch Thick-0.004 In, 1 1/4 Inch X 24 Inch Size
Item: CP8THXModel: 18S1.25-24Cross Ref: 782VT6
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Bar
Brinell Hardness Brinell 70
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Machinability 78%
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1018
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1 1/4"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Square Bar
Standards Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 1 1/4"
Thickness Tolerance -0.004"
Tolerance Rating Undersized
Width 1 1/4"
Width Tolerance -0.004"
Yield Strength 54000 psi