Item: CP8PXFModel: 18S1.125-24Cross Ref: 782VP6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness Brinell 70
Fabrication Cold Finished
Finish Mill
Grade Grade 1018
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Machinability 78%
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1018
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1 1/8"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Thickness 1.13"
Thickness Tolerance -0.004"
Tolerance Rating Undersized
Width 1 1/8"
Width Tolerance -0.004"
Yield Strength 54000 psi