GRAINGER 18F3.5X5-24 Carbon Steel Rectangular Bar, 3.5 Inch Thick-0.006 In, 5 Inch X 24 Inch Size
Item: CP8QMYModel: 18F3.5X5-24Cross Ref: 782WK3
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness Brinell 70
Fabrication Cold Finished
Grade Grade 1018
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Machinability 78%
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1018
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 5"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 3 1/2"
Thickness Tolerance -0.006"
Tolerance Rating Undersized
Width 5"
Width Tolerance -0.008"
Yield Strength 54000 psi