Item: CP8QJCModel: 18F2.25X3.5-24Cross Ref: 782WE3
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness Brinell 70
Fabrication Cold Finished
Finish Mill
Grade Grade 1018
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Machinability 78%
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1018
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 3 1/2"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 2 1/4"
Thickness Tolerance -0.005"
Tolerance Rating Undersized
Width 3 1/2"
Width Tolerance -0.006"
Yield Strength 54000 psi