GRAINGER 18F1X10-6 Carbon Steel Plate, 1 Inch Thick, -0.004 In, 6 Inch X 10 Inch Nominal Size
Item: CQ6VVXModel: 18F1X10-6Cross Ref: 782VP0
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Steel Plate
Brinell Hardness Brinell 70
Fabrication Cold Finished
Grade Grade 1018
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 10"
Length Tolerance 0" to +0.125"
Machinability 78%
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1018
Mechanical Finish Mill
Overall Length 10"
Overall Width 6"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Plate
Standards A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.004"
Tolerance Rating Undersized
Width 6"
Width Tolerance -0.013"
Yield Strength 54000 psi