Item: CP8PUAModel: 18F1X1.375-24Cross Ref: 782VH2
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1 3/8"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.004"
Tolerance Rating Undersized
Width 1 3/8"
Width Tolerance -0.004"
Yield Strength 54000 psi