GRAINGER 18F1X1.25-24 Carbon Steel Rectangular Bar, 1 Inch Thick-0.004 In, 1 1/4 Inch X 24 Inch Size
Item: CP8PTVModel: 18F1X1.25-24Cross Ref: 782VG9
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1 1/4"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.004"
Tolerance Rating Undersized
Width 1 1/4"
Width Tolerance -0.004"
Yield Strength 54000 psi