GRAINGER 18F1.75X4-12 Carbon Steel Rectangular Bar, 1.75 Inch Thick-0.005 In, 4 Inch X 12 Inch Size
Item: CP8QEWModel: 18F1.75X4-12Cross Ref: 782W77
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 4"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 4"
Width Tolerance -0.006"
Yield Strength 54000 psi