Item: CP8QEJModel: 18F1.75X2.25-36Cross Ref: 782W61
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness Brinell 70
Fabrication Cold Finished
Grade Grade 1018
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Machinability 78%
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1018
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 2 1/4"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 1 3/4"
Thickness Tolerance -0.005"
Tolerance Rating Undersized
Width 2 1/4"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 54000 psi