Item: CP8QDEModel: 18F1.5X5.5-24Cross Ref: 782W46
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 5 1/2"
Rockwell Hardness Not Rated
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 5 1/2"
Width Tolerance -0.008"
Yield Strength 54000 psi