Item: CP8QCXModel: 18F1.5X4.5-36Cross Ref: 782W38
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 4 1/2"
Rockwell Hardness Not Rated
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 4 1/2"
Width Tolerance -0.008"
Yield Strength 54000 psi