Item: CP8QCGModel: 18F1.5X2.75-24Cross Ref: 782W22
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Fabrication Cold Finished
Finish Mill
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 2 3/4"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 2 3/4"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 54000 psi