Item: CP8PYZModel: 18F1.25X1.75-24Cross Ref: 782VU3
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1 3/4"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 1 1/4"
Thickness Tolerance -0.004"
Tolerance Rating Undersized
Width 1 3/4"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 54000 psi