GRAINGER 18F1.125X4-6 Carbon Steel Rectangular Bar, 1.13 Inch Thick-0.004 In, 4 Inch X 6 Inch Size
Item: CP8PXVModel: 18F1.125X4-6Cross Ref: 782VT1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 6"
Length Tolerance 0" to +0.125"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 6"
Overall Width 4"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness Tolerance -0.004"
Tolerance Rating Undersized
Width 4"
Width Tolerance -0.006"
Yield Strength 54000 psi