GRAINGER 18F1.125X4-36 Carbon Steel Rectangular Bar, 1.13 Inch Thick-0.004 In, 4 Inch X 36 Inch Size
Item: CP8PXTModel: 18F1.125X4-36Cross Ref: 782VT3
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 4"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 1.13"
Thickness Tolerance -0.004"
Tolerance Rating Undersized
Width 4"
Width Tolerance -0.006"
Yield Strength 54000 psi