GRAINGER 18F1.125X2-36 Carbon Steel Rectangular Bar, 1.13 Inch Thick-0.004 In, 2 Inch X 36 Inch Size
Item: CP8PXLModel: 18F1.125X2-36Cross Ref: 782VR5
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness Brinell 70
Fabrication Cold Finished
Finish Mill
Grade Grade 1018
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Machinability 78%
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1018
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 2"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness Tolerance -0.004"
Tolerance Rating Undersized
Width 2"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 54000 psi