GRAINGER 18F.875X6-36 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.88 Inch Thick-0.004 In, 6 Inch X 36 Inch Size
Item: CP8PRRModel: 18F.875X6-36Cross Ref: 782VG1
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 6"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 6"
Width Tolerance -0.008"
Yield Strength 54000 psi