GRAINGER 18F.75X7-36 Carbon Steel Plate, 0.75 Inch Thick, 7 Inch X 36 Inch Nominal Size
Item: CQ6VUYModel: 18F.75X7-36Cross Ref: 782V87
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Steel Plate
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 7"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Plate
Standards A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 7"
Width Tolerance -0.013"
Yield Strength 54000 psi