GRAINGER 18F.75X10-24 Carbon Steel Plate, 0.75 Inch Thick, 10 Inch X 24 Inch Nominal Size
Item: CQ6VTYModel: 18F.75X10-24Cross Ref: 782V96
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Steel Plate
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Machinability 78%
Material Grade Grade 1018
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 10"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Plate
Standards A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 10"
Width Tolerance -0.013"
Yield Strength 54000 psi