GRAINGER 18F.75X10-12 Carbon Steel Plate, 0.75 Inch Thick, 10 Inch X 12 Inch Nominal Size
Item: CQ6VTXModel: 18F.75X10-12Cross Ref: 782V95
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Steel Plate
Brinell Hardness Brinell 70
Fabrication Cold Finished
Finish Mill
Grade Grade 1018
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 78%
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1018
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 10"
Shape Plate
Standards A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 10"
Width Tolerance -0.013"
Yield Strength 54000 psi