Item: CP8TVPModel: 18F.75X1.375-12Cross Ref: 782V42
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 1 3/8"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 1 3/8"
Width Tolerance -0.004"
Yield Strength 54000 psi