Item: CP8PPLModel: 18F.75X.875-24Cross Ref: 782V29
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Heat Treatment No Heat Treatment
Length Tolerance -2" to +2"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 7/8"
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 7/8"
Width Tolerance -0.004"
Yield Strength 54000 psi