Item: CP8PKAModel: 18F.625X2.75-24Cross Ref: 782UZ0
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Heat Treatment No Heat Treatment
Length Tolerance -2" to +2"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 2 3/4"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 0.63"
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 2 3/4"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 54000 psi