Item: CP8PJXModel: 18F.625X2.25-36Cross Ref: 782UY2
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 2 1/4"
Rockwell Hardness Not Rated
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 0.63"
Tolerance Rating Undersized
Width 2 1/4"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 54000 psi