GRAINGER 18F.5X5-24 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.5 Inch Thick, 5 Inch X 24 Inch Nominal Size
Item: CP8PGEModel: 18F.5X5-24Cross Ref: 782UU1
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 5"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 5"
Width Tolerance -0.008"
Yield Strength 54000 psi