GRAINGER 18F.375X6-24 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.38 Inch Thick, 6 Inch X 24 Inch Nominal Size
Item: CP8TQUModel: 18F.375X6-24Cross Ref: 782UK4
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 6"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 0.38"
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 6"
Width Tolerance -0.008"
Yield Strength 54000 psi