Item: CP8NZQModel: 18F.375X2.75-24Cross Ref: 782UH3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 2 3/4"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 0.38"
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 2 3/4"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 54000 psi