Item: CP8NYQModel: 18F.375X1.75-24Cross Ref: 782UG0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness Brinell 70
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Machinability 78%
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1018
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1 3/4"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 0.38"
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 1 3/4"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 54000 psi