GRAINGER 18F.312X4-24 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.31 Inch Thick, 4 Inch X 24 Inch Nominal Size
Item: CP8NVFModel: 18F.312X4-24Cross Ref: 782UA5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 4"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 0.31"
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 4"
Width Tolerance -0.006"
Yield Strength 54000 psi