Item: CR3CJCModel: 18F.312X1.75-36Cross Ref: 782U76
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness 70
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Machinability 78%
Shape Rectangular Bar
Tensile Strength 80000 psi
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 1 3/4"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 54000 psi