GRAINGER 18F.25X.5-36 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.25 Inch Thick, 1/2 Inch X 36 Inch Nominal Size
Item: CP8TWAModel: 18F.25X.5-36Cross Ref: 782TW0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 1/2"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 1/2"
Width Tolerance -0.003"
Yield Strength 54000 psi