GRAINGER 18F.25X.5-12 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.25 Inch Thick, 1/2 Inch X 12 Inch Nominal Size
Item: CP8NNPModel: 18F.25X.5-12Cross Ref: 782TV8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 1/2"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 1/2"
Width Tolerance -0.003"
Yield Strength 54000 psi