Item: CP8NKLModel: 18F.188X1.75-12Cross Ref: 782TR0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness Brinell 70
Fabrication Cold Finished
Finish Mill
Grade Grade 1018
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 78%
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1018
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 1 3/4"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 0.19"
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 1 3/4"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 54000 psi