Item: CP8NEGModel: 18F.125X2.5-12Cross Ref: 782TL5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatable Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 2 1/2"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 0.13"
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 2 1/2"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 54000 psi