FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Brinell Hardness | 70 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Finish | Polished |
| Grade | Grade 1018 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Case Hardened |
| Machinability | 78% |
| Material | Carbon Steel |
| Rockwell Hardness | Not Rated |
| Shape | Rectangular Bar |
| Tensile Strength | 80000 psi |
| Thickness | 0.13" |
| Thickness Tolerance | -0.005" to 0" |
| Tolerance Rating | Standard |
| Width | 1 3/4" |
| Width Tolerance | -0.005" to 0" |
| Yield Strength | 54000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Fabrication | Shape | Yield Strength | Tensile Strength | Finish | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
LC1161124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €39.02 | |
![]() |
LC116124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €20.83 | |
![]() |
LC11634 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €70.42 | |
![]() |
LC116344 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €25.19 | |
![]() |
11646_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €50.60 | |
![]() |
11644_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €38.57 | |
![]() |
11642_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €26.82 |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 108103102045 Brake-C Faceside Relr-113
- COOPER B-LINE B161GRN Two Hole Closed Angle, 37-1/2 Deg., 3.18 x 2.5 x 1.62 Inch Size, Steel
- APOLLO VALVES 8914808 Ball Valve, Stainless Steel, Ball And Stem, Rev Stem, 2 Inch Carbon Steel
- HUB CITY 0220-79451 Worm Gear Speed Reducer, Solid Input/Output Shaft, Right Worm
- EATON KD2250WS44 Molded Case Circuit Breaker, K-Frame, Kd Type, 2-Pole, 250A, 600 Vac, 250 Vdc, 50/60 Hz
- APPLETON ELECTRIC CFCS647512L Factory Sealed Fixture, 64W
- TITAN FASTENERS SNA3500X8
- DAYCO 5060540 Serpentine Belt Industry Number 6370
Explore More
- KEYSHAFT
- Hole Saw Kits
- Air Tool Accessories
- Parallels
- Pedestal Fan Motors
- Duct Insulation
- IRONCLAD Summit Reflective Gloves
- LITTLE GIANT LADDERS Aircraft Support Aluminum Articulated Extendable Ladders
- TEMPCO Maxiband Heaters
- SPEARS VALVES PVC True Union Ball Check Valves, Socket Ends, EPDM
- WEG Electric Motors, 5/1.25Hp
- ARROW MIXING PRODUCTS Shafts
- SIEMENS CQD Series Molded Case Circuit Breakers
- SANDPIPER Seals, Manifold
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 18f.125x1.75-24 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.13 Inch Thick, Cold Finished, Polished
€18.80 /unit




