FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 70 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Finish | Mill |
| Grade | Grade 1018 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Length | 24" |
| Length Tolerance | -2" to +2" |
| Machinability | 78% |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | Grade 1018 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 1 1/8" |
| Rockwell Hardness | Not Rated |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Astm A108, Astm A29 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 80000 psi |
| Thickness | 0.13" |
| Thickness Tolerance | -0.003" |
| Tolerance Rating | Undersized |
| Width | 1 1/8" |
| Width Tolerance | -0.004" |
| Yield Strength | 54000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Fabrication | Shape | Yield Strength | Tensile Strength | Finish | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
LC1161124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €41.81 | |
![]() |
LC116124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €22.31 | |
![]() |
LC11634 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €75.45 | |
![]() |
LC116344 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €26.99 | |
![]() |
11646_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €54.21 | |
![]() |
11644_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €41.32 | |
![]() |
11642_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €28.74 |
Explore Products
- SPEEDAIRE 22XJ75 Repair Kit, 2 Bearings, 4 Vanes Shaft Seal, Gasket, 2 Shims
- AMETEK LAMB 551373 551373000 Motor, 3 HP, 180 Frame Size, 1 Phase, 208-230 V
- BDG 99-1-9660-9-K Coated Glove, L, Nitrile, Nylon, Sandy
- EATON DBX075-4020 Dynamic Braking Resistor
- ALBION CASTERS 02IS04052S-S42GN Swivel Stem Caster 4 Inch 300 Lb Tpr
- MILTON-INDUSTRIES 510 Replacement Hose Whip, Size 10 Inch
- VERMONT GAGE 141293980 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.9398 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Computer Cabinets
- Arbor and Mandrel Mount Sanding Discs
- Creepers and Creeper Seats
- Power Systems and Components
- Boiler Feed Valves
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Terry Cloth
- FALLTECH Hot Work Full Body Harnesses, With Pad
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Heat Treated Alloy Steel, Standard
- RUD CHAIN Ice Bolts
- RUD CHAIN VRM VIP Eye Nuts, Metric
- WRIGHT TOOL Replacement Hex Bits
- BRADLEY Mirrors
- TENSABARRIER Classic Post Rope Snap Ends
- REGAL Ball End Mills, Double End, 2 Flutes, HSS, CC, TiCN
- LOC-LINE CT Style Nozzles, 1/4 Inch Thread, 0.25 Inch Nozzle Length
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 18F.125X1.125-24 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.13 Inch Thick, 1 1/8 Inch X 24 Inch Nominal Size
€14.98 /unit




