GRAINGER 18F.125X1-12 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.13 Inch Thick, 1 Inch X 12 Inch Nominal Size
Item: CP8NDUModel: 18F.125X1-12Cross Ref: 782TJ4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness Brinell 70
Fabrication Cold Finished
Finish Mill
Grade Grade 1018
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 78%
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1018
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 1"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 0.13"
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 1"
Width Tolerance -0.004"
Yield Strength 54000 psi