Item: CP8NEUModel: 18F.125X.75-36Cross Ref: 782TJ2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 3/4"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 3/4"
Width Tolerance -0.003"
Yield Strength 54000 psi