Item: CP8NEXModel: 18F.125X.375-24Cross Ref: 782TG7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 3/8"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 3/8"
Width Tolerance -0.003"
Yield Strength 54000 psi