FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 70 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Finish | Mill |
| Grade | Grade 1018 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Length | 36" |
| Machinability | 78% |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | Grade 1018 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 1/4" |
| Rockwell Hardness | Not Rated |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Astm A108, Astm A29 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 80000 psi |
| Thickness | 0.13" |
| Thickness Tolerance | -0.003" |
| Tolerance Rating | Undersized |
| Width | 1/4" |
| Width Tolerance | -0.003" |
| Yield Strength | 54000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Fabrication | Shape | Yield Strength | Tensile Strength | Finish | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
LC1161124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €41.81 | |
![]() |
LC116124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €22.31 | |
![]() |
LC11634 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €75.45 | |
![]() |
LC116344 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €26.99 | |
![]() |
11646_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €54.21 | |
![]() |
11644_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €41.32 | |
![]() |
11642_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €28.74 |
Explore Products
- LINN GEAR 35B8 Sprocket, Type B, 35 Chain, 0.98 Inch Pitch Diameter, .375 Inch Stock Bore
- TRIUMPH TWIST DRILL 012075 Drill, General Purpose, #75 Size, 118 Deg. Point, High Speed Steel, Bright
- GPI 15240903 Rotor Kit, PPS, Teflon Encapsulated
- APPROVED VENDOR U04005.075.0800 Structural Bolt, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 8 In Lg., Blk Oxide, Gr. A325
- GATES 8/8VP4000 Banded V-Belt, 8 Strand, 400 Inch Length, 0.968 Inch Thickness
- WEG 01036OT3H213T-S 12674777 General Purpose Motor, ODP RolLED Steel 213/5T Frame, 10 HP, 3535 RPM, 575 V
- ASHCROFT 15W0450HC260S Sanitary Clamp Thermowell, Stainless Steel, 1 1/2 Inch Tri-Clamp, For 6 Inch Stem Lg
- CHICAGO-LATROBE 42087 Jobber Length Drill Bit, #17 Size, 3-3/8 Inch Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Wildland Gear Packs and Bags
- Inline Filters
- Laboratory Trays and Pans
- Mist Cooling Equipment
- Pipe Fittings
- FERNCO Corrugated Pipe Couplings
- PS DOORS EdgeHalt Posi Stop Ladder Safety Gates
- SALISBURY Class 00 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Red
- KEO Combined Drills And Countersinks, Double-End Bell-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- RUD CHAIN B-ABA Lifting Points
- WHEATON Glass Ampules
- NORDFAB Duct Hose Adapter
- VALLEY CRAFT Drawer Divider Kits, Galvanised Steel Construction
- EATON D Series LED Indicators
- GROVE GEAR EL Series, BM-R Style, 842 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 18F.125X.25-36 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.13 Inch Thick, 1/4 Inch X 36 Inch Nominal Size
€5.42 /unit




